20140711_180413

Много често предните зъби на долната челюст пробиват, докато млечното зъбче още не е паднало. В тези случаи позицията на постоянните зъби е по-навън или навътре спрямо млечния зъб. Това кара родителите да се тревожат и да мислят, че временният зъб пречи на пробива на постоянния, че млечният трябва да се извади, за да може новият зъб да застане там, където трябва.

Не се притеснявайте – няма никакъв проблем.

ЗАЩО Е ТАКА?

Причината да не падне млечното зъбче е тази, че постоянният зъб изниква на малко по-различно място от млечния, а не че млечният зъб пречи и затова новият излиза встрани от него. Челюстите на детето растат и позицията на постоянния зъб се променя. Скоро той ще заеме най-подходящото си място. Ако това не се случи, по-късно може да се наложи да помогнем на зъбите да се наредят добре, но в този ранен етап на пробива на зъбите това не може да се прецени. Още по темата тук

ТРЯБВА ЛИ ДА СЕ ИЗВАДИ?

При такава ситуация децата известно време имат “два реда” зъби, а по-късно млечният зъб пада сам. Млечният зъб трябва да се извади от зъболекар, само ако пречи на детето да дъвче спокойно. Най-добре би било детето само да си “извади зъбчето”. Това ще задоволи любопитството му и ще намали опасенията и страховете му.

P.S.

И още нещо – много често се оказва, че това съвсем не е първият постоянен зъб в устата на детето. Ако погледнете зад последните млечни зъби, най-вероятно ще видите как се подават едни големи кътници, които съвсем незабелязано са пробили.