Много често предните зъби на долната челюст пробиват, докато млечното зъбче още не е паднало. В тези случаи позицията на постоянните зъби е по-навън или навътре спрямо млечния зъб. Това кара родителите да се тревожат и да мислят, че временният зъб пречи на пробива на постоянния, че млечният трябва да се извади, за да може новият зъб да застане там, където трябва.
Не се притеснявайте – няма никакъв проблем.
ЗАЩО Е ТАКА?
Причината да не падне млечното зъбче е тази, че постоянният зъб изниква на малко по-различно място от млечния, а не че млечният зъб пречи и затова новият излиза встрани от него. Челюстите на детето растат и позицията на постоянния зъб се променя. Скоро той ще заеме най-подходящото си място. Ако това не се случи, по-късно може да се наложи да помогнем на зъбите да се наредят добре, но в този ранен етап на пробива на зъбите това не може да се прецени. Още по темата тук
ТРЯБВА ЛИ ДА СЕ ИЗВАДИ?
При такава ситуация децата известно време имат “два реда” зъби, а по-късно млечният зъб пада сам. Млечният зъб трябва да се извади от зъболекар, само ако пречи на детето да дъвче спокойно. Най-добре би било детето само да си “извади зъбчето”. Това ще задоволи любопитството му и ще намали опасенията и страховете му.
P.S.
И още нещо – много често се оказва, че това съвсем не е първият постоянен зъб в устата на детето. Ако погледнете зад последните млечни зъби, най-вероятно ще видите как се подават едни големи кътници, които съвсем незабелязано са пробили.

65 въпроса с отговор
Кликнете върху въпрос, за да видите отговора на д-р Попов.
Щом са паднали млечните зъби, значи постоянните изникват горе-долу на същото място. Иначе нямаше да ги бутнат. Така че те не са пробили много по-далеч отколкото трябва да бъдат. В близките 4-5 години внукът ви ще смени всичките си млечни зъби и на тяхно място ще поникнат постоянните. Понякога пробивът им не сатава синхронно с растежа на челюстите и затова зъбите изглеждат много неподредени. Обикновенно, за да се прецени дали зъбите имат нужда от наместване се изчаква до около десет годишна възраст.
Разбира се, заведете го при зъболекаря му. Но бъдете спокойна, всичко може да се подреди и в никакъв случай не сте закъснели. Със съвремените апарати могат да се подредят зъбите, почти на всяка възраст. А на 13-18г. става най-лесно.
Нормално е, сроковете за пробив са ориентировъчни, а не задължителни.
Най-добре е зъбчето да се пролекува и да се пломбира. Да остане до смяната му, не е желателно, това ще е след няколко години. Опитайте се да намерите начин да се завърши лечението на зъба.
Успех!
Снимката е полезна и за друго нещо. Понякога има зародиши, но заради структурата на костта, те могат да са задържани в нея и да не поникнат с години. Но това са само хипотези.
Аз бих ви посъветвал да изчакате още 3-4 месеца и ако все още не са тръгнали, посъветвайте се с вашия зъболекар и направете снимки, на които ще се видят и зародишите и костта.
Поздрави, д-р Попов!
Прочетете предишния коментар по темата, мисля че и на вас бих отговорил по същия начин.
Ако не е имало травма и зъбът е без кариес/възпалителен процес, значи разклащането е от поникващият отдолу зъб.
Малко е рано, но няма за какво да се тревожите.
Кога избиха постоянните Горни 2 предни зъба? И моята дъщеря е в същото положение вече 2 месеца и горните зъби не излизат. Направохме снимка и се видяха постиянните в зародиш но нямат никакъв мерак да излизат. Та се чудех при вашето дете кога е започнал този процес?
Снимката е полезна и за друго нещо. Понякога има зародиши, но заради структурата на костта, те могат да са задържани в нея и да не поникнат с години. Но това са само хипотези.
Аз бих ви посъветвал да изчакате още 3-4 месеца и ако все още не са тръгнали, посъветвайте се с вашия зъболекар и направете снимки, на които ще се видят и зародишите и костта.
Поздрави, д-р Попов!
Млечните зъби трябва да останат в устата докато не поникнат постоянните. По-ранното им отстраняване може да доведе по проблеми в развитието на челюстите. Може да се махнат единствено ако предприемете някакво ортодонтско лечение.
Забавеният пробив, трябва да се оцени не само според възрастта, а и според развитието на челюстите, както и цялостното скелетно развите на детето.
Щом сте направили снимка и има кой да следи нещата, не се трвожете.
Най-вероятно докато постоянният зъб пробива, той ще си смени позицията. Обикновенно преминават напред и сигурно ще избута млечния зъб, който ще падне. На 6 г. е твърде рано да се пецени как ще се подредат зъбите, не се притеснявайте от сега за това.
Синът ми е на 6год.и 7м.и вече е сменил доста зъбки.Четирите долни резци както и двата горни му паднаха наскоро, но все още не са изникнали, но не затова ми е питането. Доколкото съм информирана в този период започва и изникването на постоянните кътници нар.още шестгодишници. Мисля, че започва да избива долния, тъй като има лека болка при хранене и самото място ми се струва една идея по надуто.Въпроса ми е дали това е нормално и дали така протича самия процес при никнене на последните постоянни кътници?
Благодаря предварително!
Първите постоянни кътници обикновенно поникват без особенни проблеми, често остават незабелязани и родителите се учудват, че децата имат нови кътници, докато са концентрирани върху пробива на резците.
В други случаи има подуване на венеца,оток,болка при преглъщане, повишена температура, но каквото и да е, ще е за кратко.
Обърнете специално внимание на хигиената на тези зъби, особенно ако са с по-силно изразен релеф.
Често предните зъби пробиват, докато млечното зъбче още не е паднало. В тези случаи позицията на постоянните зъби е по-навън или навътре спрямо млечния зъб. Не мислете, че временният зъб пречи на пробива на постоянния, че млечният трябва да се извади, за да може новият зъб да застане там, където трябва. Няма никакъв проблем. Причината да не падне млечното зъбче е тази, че постоянният зъб изниква на малко по-различно място от млечния, а не че млечният зъб пречи и затова новият излиза встрани от него. Челюстите на детето растат и позицията на постоянния зъб се променя. Когато наратнат челюстите, ще се отвори достатъчно място за по-добра подредба на зъбите.
Дъщеря ми няма навършени 6 години и вече смени 3- зъбчета от горе и 3 - зъбчета отдолу, когато падна първият горен, сякаш другите един след друг взеха да се клатят, това нормално ли е? Долните резци излязоха и до тях падна и другото зъбче, сега забелязах че постоянните резци се клатят много леко, това много ме притесни. Можете ли да ми кажете това нормално ли е? Дъщеря ми няма развалени зъби нито пломби. Благодаря Ви предварително
Пробивът и растежа на зъбите не е равномерен във времето. Има периоди, в които едновременно могат да пробият няколко зъба и после дълго време да останат на това ниво. Съвсем нормално е за възрастта на дъщеря ви да смени тези зъби, макар и малко по-рано.
Това, че новоизникналите зъби имат лека подвижност също е нормално. В момента на пробива им, те имат съвсем къс корен, но той расте, докато расте и зъба и след около три години е вече два пъти по-голям от коронката, която виждате в устата. И така, растежът на корена, стабилизира зъба.
синът ми е на седем години и половина, и до момента има пет паднали зъбчета - четири долу и един горе. Долните два резеца изникнаха, и единият е малко крив, но не това ме притеснява. Тази сутрин след като се събуди ми каза, че единият нов зъб се клати - този, който е изкривен, и след като проверих, усетих леко движение на зъба, което не ми се струва нормално, и се притесних. Този зъб още дори не е изникнал съвсем, каква може да е причината за това движение? Иначе не го боли, няма зачервяване на мястото или нещо друго. Трябва ли да се тревожа?
Когато зъбът пониква още няма напълно формиран корен и е доста по-къс, отколкото ще стане после. Затова е и по-нестабилен. Но понеже детето в този момент не го натоварва, това не е проблем. Няма за какво да се тревожите.
Забелязах на горния венец на сина си, малко над мястото на предния резец, който е изваден, странно образувание с големината на малка пъпчица. Отначало реших, че е ръбче на нов зъб, но зъбът е още много нагоре, и се напипва, а това е различно. Цвета му е същият като на венеца, не го боли, но не прилича на нищо, което съм виждала преди. Притеснявам се, да не е нещо лошо..
Може да е нагъване на венеца от ръбовете на раната на падналия зъб, може да е афта или раничка. Ако мине до една седмица,значи не е нещо "сериозно" .
Съвсем нормално е, на тази възраст, дъщеря ви да има вече първите си постоянни кътници. Дали позицията им е правилна или не, е още много рано да се каже. Но ако искате да сте сигурна, направете един преглед и зъболекарят ви ще прецени дали има нещо необичайно.
Дали един зъб е правилно или неправилно разположен се определя не само от зъбите около него. Вземат се за ориентири точки на базата на черепа (прави се ренгенова снимка). Мерят се надлъжните оси на зъбите, ъгли, равнини... Погрешно е да се прави заключение само по съседните, още повече млечни зъби.
Растежът на зъбите е пряко свързан и взаимно зависим от растежа на челюстите и функцията на езика и устните. Имам предвид, че нещата понякога "сами се наместват". А в тази възрат това е напълно възможно.
Излишно се притеснявате, преди да знаете дали и какъв проблем има детето.
Предния горен зъб го смени преди около 3 месеца,но другия до него не е паднал !Клати се,но много леко и е потъмнял!Опитах се да го извадя ,за да направя път на другия,понеже забелязах,че изниква и е пробил в средата на венеца!Явно Млечния толкова е заседнал,че новия не може да си пробие път надолу и избива в средата на венеца!След посещение при лекар и отстраняване на стария зъб,ще успее ли новия да слезе надолу или ще излезе накриво!Благодаря предварително за отговора!
Често предните зъби пробиват, докато млечното зъбче още не е паднало. В тези случаи позицията на постоянните зъби е по-навън или навътре спрямо млечния зъб. Не мислете, че временният зъб пречи на пробива на постоянния, че млечният трябва да се извади, за да може новият зъб да застане там, където трябва. Няма никакъв проблем. Причината да не падне млечното зъбче е тази, че постоянният зъб изниква на малко по-различно място от млечния, а не че млечният зъб пречи и затова новият излиза встрани от него. Челюстите на детето растат и позицията на постоянния зъб се променя. Когато нарастнат челюстите, ще се отвори достатъчно място за по-добра подредба на зъбите.Не можете нито да спрете, нито да стимулирате растежа на зъбите, така че спокойно.
Весели Коледни и Новогодишни празници!
С две думи, нищо не можете да направите. Но и нямате основание да се притеснявате. Щом зъбът, който е паднал леко се е клатил, значи постоянният отдолу вече е тръгнал да излиза. Пробивът му обаче може да не стане веднага, защото зъбите поникват на тласъци и с почивки /както всичко при растежа/. Потъмняването на венеца би могло да е кръвоизлив от нараняване. Би могло от самия пробив да е наранен венеца. Изчакайте да пробие зъба и венецът би трябвало да се нормализира.
Ако искате да видите дали има зародиш, единственият начин е с рентгенова снимка. Но на тази възраст все още е рано да се притеснявате, че закъсняват зъбите. А що се отнася до травмата, тя евентуално би могла да е засегнала постоянните зъби, но едва ли до толкова, че да възпрепятства пробива им.
И аз имам притеснения относно зъбчетата на синчето ми.На 29.01.2016 падна първото горно предно зъбче,месец след това и второто.Бяха с малки кариеси,но си се разклатиха и паднаха сами.По-късно и долните предни зъбчета паднаха.Дотук всичко е нормално.Ето и проблемите
1.Горните предни зъбчета все още не са пораснали /1год и 2 месеца минаха/
2.долното дясно зъбче расте накриво,направо се е наклонило на дясно
Какво ще ме посъветвате?
Благодаря
Щом са паднали сами млечните зъби, т.е. били са с резорбирани корени, значи има зародиши. Следователно няма причини да се притеснявате, постоянните зъби ще излезнат. Разбира се винаги може да направите рентгенова снимка и да видите как точно са нещата.
Относно долното зъбче. Често зъбите пробиват не съвсем на място. Когато започнат да функционират, от натиска на устните, езика и съседните зъби, те се подреждат на местата си. Понякога това не се случва и се налага да помогнат зъболекарите, но на тази възрат е твърде рано да се притеснявате за позицията на долните резци.
Moqt problem e sas sestra mi..
Tq e veche na 10 godinki. Predniq i goren zab padna predi 3 godini... Pochakahme godina da porasne postoqnniq zab, no uvi..nqmashe i sleda ot nego... Hodihme na zabolekar i posle na rengen i se razbra che ima nqkakvi parchenca koiti prechat na zabcheto da raste. Napraviha i malka operaciq za da premahnat tezi parchenca i da chakame zabcheto da raste..chakahme godina no pak nqmashe efekt. I dnes otnovo bqhme na zabolekar napraviha i 3d rengen i ustanoviha che ima pak parchenca pod zabcheto, i che samoto zabche se e izkrivilo leko, korenite mu sashto... I ni kazaha che trqbva da se napravi otnovo operaciq da se premahnat tezi parchenca i postoqnniq zab da se drapne leko na dolu che da tragne da raste i mejduvremenno da se sloji breketi (telcheta za zabki) na gornite i zabki za da ne raste na krivo tozi zab... Obache pri samoto darpane na zabcheto kazaha che moje da se otkasne chast ot korena i do kolkoto prochetoh vashite komentari po gore razbrah che nqkak po ne stabilno stava zabcheto kogato e s po kъs koren.. I kakvo stava s otkasnaliq se samostoqtelen koren? Cqlata rabota struvalo okolo 2000lv. Dali tazi cqlostna procedura (operaciq, darpane na zabche, postavqne na breketi) si zaslujava, dali naistina zabcheto shte tragne da raste(nai veche za tova se pritesnqvam.) Pritesnqvam se, zashtoto sestra mi za vtori pat shte pretarpi tova i ne iskam da ima treti pat... ;( spored vas ima li drugi varianti, koito moje da predlojite? ..za tezi breketi se chudq , dali ne sa izlishni?? Malko dalgo saobshtenie se poluchi, no imam nujda nqkoi da me svetne za tezi neshta... Prosto se pritesnqvam mnogo i za sega nqma koi drug da otgovori na vaprosite mi..
Моля, пишете на кирилица.
Чесно казано не разбрах защо е забавен пробива на постоянния зъб. Заради пречки в костта, позиция на зародиша или фрагменти от млечния?
Това с откъсването на корена не мога да го коментирам, не съм чувал за такава ситуация.
Изборът на ортодонтско лечение е сложен въпрос и за него са необхидими преглед, рентгенови снимки, анализ... едва ли мога да съм ви полезен с коментари тук. Говорете с ортодонта и го/я помолете да ви обясни различните възможности, рискове, прогноза. Родителите ви със сигурност ще успеят да вземат решение.
Успех!
Първите постоянни кътници поникват точно зад млечните зъби. Те са много по-големи от млечните и се разкриват на части, затова първо може да видите само онази чст от тях, която е към бузата, а после останалата, когато пробие целия зъб.
Млечният и постоянният зъб може да не са на една линия, когато израства кътника и това изобщо не е повод за притеснение. Не е необходимо да се прави нищо, когато му дойде времето, млечният ще си падне.
Най-вероятно млечният зъб ще падне самичък и както сте прочели, това не е проблем за постоянния. Но ако имате някакви опасения, посетете зъболекаря си. Ако той/тя е внимателен човек, няма да травмира детето, напротив-ще му погне да приеме посещението при зъболекаря, като нещо нормално.
По всичко личи, че зъбът скоро ще падне, с или без вашата намеса. :)
Синът ми е на година и четири месеца. Днес падна и си удари горните резци. Тече много кръв. Около единият зъб виждам, че е посинял венеца. Не знам дали е нараняване на тъканта или е синина, защото малкия не стои мирен да видя добре. В случая какво трябва да се направи?
Тук съм написал някои насоки, дано да са ви от полза.
http://stoilpopov.bg/travma/
Благодаря ви,предварително!
Когато резците поникват на ражещия им ръб има 3-4 рогчета, те са по-прозрачни, с тях по-слабичките детски мускули отхапват по-лесно. С годините зъбите се изтъркват и заравняват. Самата повърхност на постоянните зъби е леко по-вълниста от тази на млечните. Ако това имате предвид, нормално е.
Цветът също е различен, но докато не пробият няколко нови зъба, не може да се прецени кой е нормалният им цвят и дали някой зъб е с отлконения.
Синът ми е на 6 г и 2 месеца. Все още няма сменен нито един млечен зъб. Преди около 2 месеца се оплакваше от болки долу в дясно. Направихме снимка и се видя, че зародишът под зъбчето до кучешкият е най-напреднал от всички съседни. От около 2 седмици почти всеки ден се оплаква от силни болки обикновено вечер, трудно му е да се храни. казва,че от врем на време го боли също и от ляво. Отдавахме го на растежа на постоянните зъби. Дори долу в дясно на първи предкътник вече има подутина, която го боли и е леко разранена, което вероятно е постоянният зъб. При предните зъби все още няма индикации за клатене. Нормално ли е да се сменят зъби в такъв порядък - преди смяната на резците? Какво се прави в такива случаи?
Със сигурност е необичайно, но се случва и е нормално.
Нищо не можете да направите, за да ускорите или да забавите пробива на зъбите. Много е вероятно зъбите, които са тръгнали да растат, да спрат за много дълго време на това ниво и преди да са пробили, да се сменят резците. Или пък да пробият почти едновременно.
Щом сте направили снимка, на нея може да се види дали синът ви има всички зародиши, как са разположени и дали нещо не ги задържа. Ако всичко със зародишите е наред, зъбите ще поникнат, не се тревожете. Редът на поникване не е най-важното, важното е да се подредят добре.
Едва ли е останало нещо, щом зъбите са се клатили. Но и дори да има някакви фрагменти от коренчетата, раната ще ги изхвърли и по никакъв начин няма да са проблем.
Щом млечният зъб се е разклатил, явно ще пада. Може да се извади ако ви пречи, ако не, го оставете сам да си падне. По-важният въпрос е да се намести постоянният кучешки зъб. Явно той не е на точното си място. Сигурно ще му трябва помощ от ортодонт
Успех!
дъщеря ми ще навърши 7 години през септември. Преди около 4 месеца й падна централен горен резец. Около 2 месеца - и този до него.
До този момент на това място не расте нов (постоянен) зъб. Това нормално ли е?
Благодаря!
Аз бих ви посъветвал да изчакате още 3-4 месеца и ако все още не са тръгнали, посъветвайте се с вашия зъболекар и направете снимки, на които ще се видят и зародишите и костта.
Когато зъбите поникват, са все още с незавършено развите на корена. То продължава още около 3 години след пробива.
Ако синът ви не е преживял някаква травма на зъба, няма за какво да се тревожите. С времето зъбът ще става все по-стабилен.
Дъщеря ми е на 1г7м и на гораната челюст зад млечен зъб е пробил друг,това на какво може да се дължи?
Може два зъба да са застанали един зад друг и така да пробият. В този случай общата бройка на млечните зъби ще бъде 20, когато пробият всички.
Другият вариант е дъщеря ви да има свръхброен (допълнителен) зъб. Тогава техният брой ще бъде с един повече (21).
Много малко вероятно е да има пробил постоянен зъб, но и това е възможно. При един преглед и рентгенова снимлка, ако е необходимо, всичко ще се изясни.
Съвсем нормално е сега да започне смяната на зъбите при детето ви. Нормално е също някои от тях да пробият в началото не в най-добрата си позиция, но после да се наместят. Имайте търпение.
Синът ни е на 7 г. 7 м. Имаше пулпит на 4ти горен зъб. Зъболекарят го извади вместо да го лекува. Но зъбът излезе с много голям и здрав корен. Има само 1 сменен долен резец досега. А първият му зъб поникна на 1г. 2м. Искам да попитам трябва ли да предприемем нещо така че новият зъб да не излезе крив, защото най-вероятно ще е след доста време?
Права сте, много е вероятно да се позабави пробива на постоянния зъб, но може и да не е така. За да не се стесни мястото на извадения зъб, може да се изработи "местопазител". Дали това обаче е наистина необходимо трябва да се прецени според конкретната ситуация.
Най-общо казано, ако синът ви има тесни челюсти, скупчени зъби, без растояния между тях, е по-вероятно да има проблеми с подреждането на постоянните зъби.
Ако има нормалните за възрастта си междузъбни пространства, захапка без отклонения и растеж на челюстите синхонен с пробива на зъбите, тогава вероятността за проблеми с подреждането е минимална.
Как да преценим всичко това? Слагането на местопазител със сигурност не е спешна манипулация. Ако го водите на преглед два пъти в годината, зъболекарят ви ще може да прецени, появила ли се такава необходимост.
Сигурно постоянните зъби са поникнали скоро. Корените им още не са развити напълно и затова са леко подвижни. След няколко месеца, когато синът ви започне да дъвче активно на тях, ще се стабилизират.
Въпросът ми е следния:
Възможно ли е постоянен кътник /6 зъб/ да излиза преди да са паднали млечни зъбки, и при положение, че синчето ми е едва на 3 г. и 4 м.
Цяла вечер беше много неспокоен, въртя се, проплаква и каза, че го боли бузката долу в ляво.
Сутринта го погледнах на светло и забелязах, че от двете страни долу зад петите зъбки се белее венчето, като в ляво беше и леко повдигнато и подуто.
Реших да му дам еднократна доза Нурофен за деца, след което каза, че го е успокоило.
Нормално ли е да вади постоянен зъб, толкова рано.
Млечните му зъбки излезнаха също доста рано и винаги ги изкарваше по два заедно.
Предварително Ви благодаря!
Лек и успешен ден!
Първият постоянен кътник (6 зъб) излиза зад млечните зъби. Това става обикновенно на шест годишна възраст, когато още никой млечен зъб не е паднал. При сина ви, явно, се случва доста по-рано. Но нищо не може да се направи. Ако пробивът на зъбите става синхронно с растежа на челюстите, всичко ще е наред и няма за какво да се тревожите.
Много ли е болезнено за детето никненето на тези зъби? Възможно ли е да вдинге много висока температура, има ли нещо непредвидено, което мога да очаквам?
Благодаря Ви!
Дъщеря ми е на 7 години и вече е сменила горните 2 резеца. Когато зъбките израстнаха изцяло забелязах,че долната им част е по прозрачна от горната, която е млечно бяла и с нормален цвят. Някак до средата зъбчета изглеждат прозрачни, а в горната си част по плътни. На какво може да се дължи това и нормално ли е?
Благодаря
Росица Георгиева
Ноемално е. Когато зъбите поникват, те имат дебел емайлов ръб, който е прозрачен. Когато дъвчем, тази част от зъба първа се изтърква. Освен това има много вариации в прозрачността на зъбите и дебелината на емайла им.
По-важният въпрос е дали имате зародиш на постоянен зъб под млечния и защо постоянният не е изникнал толкова време, ако го има!
Обикновено нищо не се слага, ако някой зъб тръгне да излиза, за да не се пречи на растежа. Една рентгенова снимка много ще помогне за изясняване на нещата.
Често предните зъби пробиват, докато млечното зъбче още не е паднало. В тези случаи позицията на постоянните зъби е по-навън или навътре спрямо млечния зъб. Не мислете, че временният зъб пречи на пробива на постоянния, че млечният трябва да се извади, за да може новият зъб да застане там, където трябва. Няма никакъв проблем. Причината да не падне млечното зъбче е тази, че постоянният зъб изниква на малко по-различно място от млечния, а не че млечният зъб пречи и затова новият излиза встрани от него. Челюстите на детето растат и позицията на постоянния зъб се променя. Когато нарастнат челюстите, ще се отвори достатъчно място за по-добра подредба на зъбите.
Консултация с ортодонт за такъв проблем, според мен е ненужна.
Имам дъщеря на 4г и 10м, на която току що и падна първото зъбче (долен преден ),но не за това ми е притеснението.От малко бебе забелязах,че на горния венец имам "израстък",по-точно френулумa (дано да се изразявам правилно :) ),който в последствие няма да позволи на зъбите да се приближат и ще остане разстояние( и без друго от отдавна я питат кога и е паднало предното зъбче :( ). Въпросът ми е кога е най- подходящата възраст и как може да бъде отстранен ( хирургично или не). Аз също имах такъв проблем като дете ,който беше отстранен с малка операция,дренаж и сладолед :), НЕ СЪМ НОСИЛА СКОБИ ,но вероятно вече има и по-нови методи.Притеснението ми е да не изпуснем момента и по възможност да не слага скоби на зъбките.
Извинявам се за дългото писмо . Хубав ден!
Когато френулумът е къс, шорок и с ниско залавно място може да попречи на правилното подреждане на зъбите. След поникването им той може да дърпа венеца и да се оголят шийките на зъбите, затова е добре да се направи корекцията, за която говорите.
В каква възраст и каква по размер корекция, зависи от степента на проблема. Ако нещата са по-сериозни е добре да се направи и рентгенова снимка. Проблемите с френулума много често са съчетани и с по-плътна кост между двата предни зъба. Именно по-масивната кост между тях е причина за диастемата или по-трудното поникване на зъбите.
Направете един преглед, ако ситуацията е по-сложна, ще ви назначат снимка, за да се види, костта, зародишите къде са и така ще се прецени кога и как да се действа.
Успех!
моята дъщеря е на 6 години и половина без проблем падна единият горен зъб и поникна нов но проблемът ми е в другият преден коронката на зъбът падна от венеца но без вътрешността там има и се крепи на месо върти се как да го обясня дано ме разбирате от венеца излиза израстък корена не е стопен ли не знам и виси месо което е запълнило средата на коронката тревожа се трябва ли да потърся лекарска помощ или ще падне сам
Предварително Ви благодаря
Няма за какво да се притеснявате, когато пробие постоянният зъб, венецът ще се оформи както трябва
Ако зъбът е паднал без корен, значи от долу пониква постоянен и скоро ще се види.
Когато пробивът на зъбите върви синхронно със растежа на челюстите, няма за какво да се тревожите.
Много е вероятно дълго време да не се появи новият зъб. Те растат на периоди.
Ако обаче зъбите поникнат прекалено бързо и челюстите още не са се развили добре, може да се наложи корекция на захапката при ортодонт.
Много съм разтревожена за това се обръщам към вас.
Дъщеря ми, която е на 1г и 3 месеца днес падна и си удари предното зъбче много лошо в следствие на което зъбчето се изкриви леко и хлътна малко навън. Има и лек отток от травмата около зъбчето. Тя имаше перфектно прави и здрави зъбчета. Имаше страшно много кръв от зъба, мислех, че ще падне, но той дори не се клати! Не живея в България и тук ако в понеделник запиша час ще ме приемат, след 2-3 седмици, а аз до тогава ше полудея! Възможна ли е според вас процедура за наместване на зъбчето?
С какво бихте ме посъветвали да мажа мястото, защото е малко подуто.
Благодаря ви!
Поздрави
Ели
Ако искате погледнете това:
http://stoilpopov.bg/travma/
Макарче спешната помощ вече не е актуален въпрос.
Ако на детето му е трудно да се храни, съобразете се с това. Може да са необходими обезболяващи. Важно е да не се натоварва допълнително. Не се опитвайте да го наместите на предишната му позиция.
Ако се разклати още повече, тогава най-вероятно ще се наложи да го извадите. Може да е разклатен целият зъб или да счупен на части.
Ако се стабилизира, но след време му се промени цвета също ви е нужна лекарска помощ.
Общо взето повече не можете да направите.
Съжалявам ако отговорът ми идва късно.
АКо питате за травми, може и да има сещам се за няколко падания по очи....... но и дъщеря ми е имала такива и то повече.
Не знам на какво се надявам.....
Постояннте зъби са по-тъмни на цвят от млечните, защото са по-плътни. Нормално е да са леко подвижни в началото, защото още не са израстнали корените им в пълния си размер. Това не е проблем, защото не се натоварват, когато са пробили наполовина.
Относно подредбата им, вече сте прочели по-нагоре, че е рано да се притеснявате за това.
Всеки зъб щом е доста разрушен е нормално да се възстанови с коронка. В България рядко се прави за млечни зъби, но на много места това е стандарта. Няма основания да се притеснявате.
Детето ни е на 7 и половина и според ортодонтите се налага да се извадят двата 5 млечни зъба, защото пречат на пробива на 6 ти постоянни горни зъби. Имаме вече 3 снимки. Нямаме оплаквания Много сме притеснени защото само страничния корен на 5 тите зъби е стопен. Моля за съвет дали се налага тази намеса имаме час за след 1 седмица. Не ми се иска да се месим в природните дела. От колега невролог.
Ако не сте сигурна в това, което ви казва ортодонтът, отложете часа и потърсете друго мнение. Отидите при зъболекар, на когото вярвате.
Аз не мога да коментирам необходимостта от екстракция, без да съм прегледал детето.
Млечният зъб не може да спре растежа на постоянния зъб. Просто постоянният расте на етапи и за известно време спира. Когато тръгне отново, ще избута млечния. Ако той пречи ма детето, може да го извадите, но ваденето му няма да улесни пробива на постоянния зъб.
Имам дъщеря на 7 години и пологодини три паднали млечни и два поникнали постоянни. Проблемът ми е свързан с едно образувание на венеца до млечен зъб, за който подозирам кариес. Върху венеца до зъба има меко топче, голямо колкото зъба в съседство, което не я боли и е с цвета на венеца. Какво е това? Как се лекува? Свързано ли е с растежа на нови зъби или с евенталното разваляне на млечния?
Благодаря предварително!
Ако има кариес венецът може да прорастне в разрушената част на зъба. Може да прорастне поради хронична травма или възпаление. Има и други причини за необичайна форма на венеца.
Всеки който прегледа детето ви, ще ви отговори на въпросите, които ви притесняват.
Благодаря Ви предварително, за отговора!
Сигурно сте прочели от поста по-горе, че причината да не падне млечния е позицията на постоянният, а не обратното.
Когато израстне постоянният зъб, той постепенно ще заеме правилното си място. Ако това не стане, ще му помогнете.
Ако млечният пречи на детето, може да се извади.
Винаги е добре да се консултирате със зъболекаря си, ако нещо ви притеснява.
Както сте прочела от поста ми, няма място за притеснение. Зъбчето ще си падне, постоянният ще се намести и всичко ще е наред. Ако има нужда от помощ, зъболекарката ви ще се намести.
Няма опасност млечният зъб да не позволи поникването и правилното подреждане на постояния и той да остане "завинаги". Доверете се на зъболекаря си! :)
Дъщеря ми е на 9 г. и 3 м. вече има много постоянни зъби ( и сменени млечни 1,2,3, 4 горни и долни и от двете страни, и изникнали кътни) . Много се притесних днес когато видях, че над десния, горен 4 зъб има нещо бяло. На пипане е твърдо и вероятно е зъбче. Тъикато млечния не е паднал, трябва ли да го вади и дали ще се намести....? Благодаря за вниманието!
Както сте прочела, млечният зъб не спира постоянния да поникне. Така че най-вероятно ще си падне сам. В някои ситуации е необходимо да се се извади. Зъболекарят ви ще прецени от какво има нужда детето ви. :)
Детето ми е на 1г и 10м. Онзи ден на 16.07.2019г. Отидохме до една детска клиника, в която бяхме ходили и преди и ни беше дадена дата за бебчо да му оправят предните четири зъбчета, защото бяха изгнили почти до коренчетата. Упоиха го и след малък брой минути излезе докторката и каза, че препоръчва да се извадят, без дори да споменава, какви са последствията! Казахме да действа по нейна преценка, кое е най-добре за бебчо, след два дена разбрахме, че е огромна грешка да се вадят млечни зъбки и то толкова рано! За съжаление, стореното - сторено. Моля Ви дайте съвет как да си предпазя детето от поникването на криви зъбки!
Разбира се че е по-добре да не се вадят млечните зъби на 2г , но ако са били много разрушени, просто няма какво друго да се стори.
Какво може да направите от тук нататък?
1.Първо говорете със зъболекаря си, какви са били причините за кариесите, за да не случи същото и с други зъби. (Общи заболявания, хранене, хигиена)
2. Задължително излекувайте кариесите, които детето има в момента, дори и да са малки.
3. Стриктна хигиена.
4.Съобразете храненето, както да бъде пълноценно, така и за директното влияние на храната върху зъбите.
5.Борете се с вредните навици-дишане през устата, смучене на пръст и др, които предизвикват деформации на челюстите.
6.Редовни профилактични прегледи.
Пожелавам ви успех!
Искам да ви попитам, понякога бебо заспива на гърда, това проблем ли е при извадените зъбки. Трябва ли веднага да прекратя това преспиване. Мисля че нямам кърма а е просто навик. Клиниката в която ги извадиха е в Прага-Чехия. коренчетата са били напълно здрави, докторката просто е решила, че е по-добре да се извадят. Така ни и посъветва! Без дори да провери какво е състоянието на зъбките.
Също каза, че криво-растящите зъбки се отнасяло само за кътниците, но не и за резците. Нямам й доверие, това истина ли е, което твърди?
Заспиването с мляко в устата, е проблем за зъбите, независимо дали някои от тях са извадени или не. Но понякога сукането преди сън е твърде важно за детето. Дали ще го спрете или замените със залагалка е сложно ваше решение, не мога да ви дам съвет.
За втората част от въпроса ви, не съм сигурен, че го разбирам добре.
Ако на тази възраст няма пробили постоянни зъби, трябва да отидете на преглед. Най-вероятно на детето ви ще назначат рентгенова снимка, на която ще се види броя и позицията на зародишите. Това ще помогне на доктора да прецени причините за забавения пробив. Ако няма локални причини, ще потърсят общи.
Премахването на млечни зъби е най-лесната работа, но трябва да е ясно, че те задържат постоянните, иначе е ненужно.
Успех!
Не е проблем, ако е останала някоя част от корена, ще си падне сама.
Но е по-вероятно да сте забелязали поникващия отдолу зъб.
Нормално е венецът да е зачервен, както преди да падне зъбчето, така и известно време след това.
Ако се направи 3D снимка, най-точно ще се види разположението на зъба спрямо съседните структури, това е безспорно.
С каква упойка ще работи е преценка на хирурга.
Всеки съвестен и квалифициран човек може да свърши добре такава операция. Ако родителите са доволни, защо ви е да търсите друг доктор?
Зъбите не са абсолютно неподвижни. Дори когато са напълно здрави, те леко се движат. Това се нарича физиологична подвижност. При резците се забелязва по-лесно отколкото при страничните зъби.
Нормално венецът да изглежда и така. След 2 дена топчето няма да го има.
Ясно е, че на тази възрат зъболекар нищо не може да направи, за да стимулира или забвави растежа на зъбите или челюстите.
В повечето случаи, дори и да не пробият съвсем правилно, зъбите сами се наместват, ако трите процеса - дишане, хранене, говорене стават по-най-физиологичния начин. Обърнете винимание на следните неща и подреждането на зъбите ще стане максимално физиологично, ако не се случи така, след години ще помагат зъболекарите.
1. Дишане през носа.
2.Сучене или пиене с шише през малка дупка.
3. Активно дъвчене.
4. Без смучене на палец, по-добре анатомична залъгалка.
5. Да се провери езика за къса юздичка (френулум)
6. Как дъвче и преглъща детето, да не подпъхва езика между зъбите.
Това са основните неща, степенувани по важност.
Успех!
Зародишите на постоянните зъби биха могли да са увредени от удъра, а от преждевременно вадене на млечните, евентуално би имало проблеми с мястото за новите зъби.
За да знаем дали има или не проблем сега, трябва да знаем какво му има на зъбките -живи ли са или не.
Фистула на венеца, може да е признак, че са се умъртвили от удъра. Без преглед няма как да се разбере. Направете го в удобен момен и ще се изяснят нещата.
Дъщеря ми е на 6 започна да сменя зъбките но отгоре и бяха останали само корени а сега и е злязал нов но котенце не и е паднал
Скоро ще падне и коренчето. Ако това не се случи, ще се намеси зъболекарят ви.
Вие сте разбрала, какво мисля по въпроса от моя пост. Все пак има някои случаи, в които е добре да се махнат млечните зъби. Тук се намесва индивидуалната преценка.
Нормално е докторите да имат различни мнения по много въпроси.
Моля да ми отговорите и да ми кажете какво да направя в тази ситуация?
Благодаря предварително!
Както сте прочели по-горе, няма нищо страшно в пробива на зъбите, малко встрани от млечните.
Слес два месеца положението ще е почти същото или млечните ще са паднали вече, така че няма никаква спешност в това състояние. Според мен не си струва да се прибирате само за това.
Дъщеря ми е на осем години и половина! На около 6тата си година смени горни и долни странични резци с постоянни. Преди петнайсетина дена си извади и долен клатещ се кътник, но мен ме притеснява нещо друго. Преди малко забелязах, че зад двата горни странични постоянни резци има показващи се други зъби! Възможно ли е това? Живея в малко градче заболекарят идва само петъчни дни, а идният петък е празничен ден!
Моля да ми отговорите, за да съм наясно как да постъпя в конкретната ситуация!
Светли и весели празници!
Със сигурност ситуацията не е спешна, така че не се притеснявайте, в първите работни дни зъболекарят ви ще прегледа детето. Понякога само с преглед не може да се изясни ситуацията, налага се да се направи и рентгенова снимка. Тогава вече се вижда всичко и ще стане ясно дали това са свръх бройни зъби или такива, които са в друга позиция.
Весела Коледа!
Не се притеснявайте изобщо, тези парченца от млечния зъб ще паднат и не могат да бъдат никакво препятствие за постоянния зъб.
Може да я боли растящия зъб, това обикновенно не продължава повече от няколко дена. Може да я боли млечният, защото се разклаща и скоро ще пада. Може да има, разбира се и друг проблем.
Ако млечният зъб пречи на растежа на постоянния или на захапката, добре е да се махне иначе, не.
Трябва да се запази постоянният, който излиза отгоре и да се махне млечния, който не пада. Наместването на постоянния едва ли може да стане без помощ от зъболекар, щом до сега не се е случило от само себе си. Както и махането на млечния.
Това е по принцип, но има много ситуации, които са изключение. Трябва ви преглед, стратегия и съдействие от ортодонт :)
Трябва да се махне млечния, който се клати или сам да си падне. А постоянният да се намести в редицата. Може да стане съвсем естествено, без намеса (макар 16г. да е малко късно),може да е нужно и ортодонтско лечение, зависи от ситуацията.
Ако разбирам правилно, млечното зъбче е паднало Май месец, вероятно имате предвид 2024г. Ако е така, трябва да се провери защо се бави толкова новият зъб. Зъболекарят ви ще прецени от какво има нужда.
Съжалявам, но с настоящето законадателство не мога да ви отговоря нищо онлайн. :)