Как Дъвчем?
Дъвчем храната си не само със зъбите. Бузите и езикът също участват активно в този процес – притискат храната и я наместват между зъбите. Ако те са пасивни, храната ще изпада настрани. Бузите и езикът са свикнали да се пазят и „знаят“ точно колко да се бутат между зъбите.
Защо се Прехапваме?
Въпреки всичко понякога се случва езикът и бузите да попаднат не където трябва. Най-често това става:
– докато говорим, когато ядем;
– ако ядем много бързо;
– когато имаме нови изкуствени зъби;
– когато има подуване на бузата;
– ако изниква мъдрец;
– когато сме с упойка след зъболечение;
– когато има зъб с груби или счупени стени;
Ако бузата или езикът е прехапан, те се подуват, но рефлексът за позицията им остава същият. Така те още по-лесно могат да попаднат между зъбите, биват отново прехапвани и се получава порочен кръг.
Какво да правим?
Човек обикновено се опитва да яде на другата страна, за да пази прехапаната. Така обаче травмираната буза остава „празна“ и още по-лесно попада между зъбите. Затова яжте откъм страната, която е травмирана, дръжте повече храна в тази буза. Така тя ще се избута настрани и няма да достига до зъбите. Яжте по-бавно. За няколко дни прехапаното място ще оздравее.
Опасно ли е?
Ако е инцидентно – не. Ако прехапването е хронично, то води до втвърдено разрастване на бузата или до рана на езика. Това не бива да се допуска, тъй като съчетано с други фактори може да предизвика злокачествено заболяване.



47 въпроса с отговор
Кликнете върху въпрос, за да видите отговора на д-р Попов.
Няколко месеца е много дълго време да стоите с хронични наранявания по лигавицата. Бих ви посъветвал да си направите преглед и да се установи как се е променила лигавицата и дали няма и друга причина : пушите ли, прехапвате ли си бузите или езика... Какви са причините и какво може да се направи, ще се изясни при прегледа ви.
Ако се прехапвате основно по време на сън, тогава шината би трябвало да помага. Така че ако има ефект от нея, продължавайте да я ползвате. Ако прехапванео е по време на хранене, най-вероятно има проблем с разположението на зъбите. Някои такива проблеми се решават само с изпиляване на част от зъба, други изискват корони или махане на някой мъдрец. Лечението с брекети също помага много.
Ако въпреки ползването на шината оплакванията ви продължават, тогава се консултирайте отново със зъболекаря си.
Ако имате не добре разположени мъдреци и те са причината за прехапването, може да се изпили част от зъба или да се извади. Обяснете проблема на зъболекаря си и той/тя ще прецени какво трябва да се направи.
Незнам дали има специален термин за това състояние.
Приема се, че такива навици са свързани с повишена възбудимост и нервно напрежение, но това не изчерпва проблема, още по-млако дава решение. Всички вредни навици имат значителна психологическа обословеност.
Мога да кажа още няколко неща, ако искате пишете на имейла ми.
Въпросът ви ме затрудни.
Стискането на зъби в будно състояние или по време на сън се нарича бруксизъм. Това състояние относително лесно се диагностицира, но трудно се лекува. Причините могат да бъдат локални ( на зъбите) и от общ характер (стрес, физиологични смущения на дишането и храносмилането).
Когато прехапвате и езика си е много вероятно бруксизмът да бъде съчетан със сънна апнея (за това може да намерите доста информация), защото именно пропадането на езика , по- големия му размер, по-тесните челюсти, затрудняват дишането и са част от причините за сънна апнея, респективно бруксизъм.
Незнам дали успях да обобщя нещата достатъчно ясно, но те са доста сложни.
По-лошото е, че и на нас терапевтите, не са ни съвсем ясни и малко хора могат да помогнат ефективно.
Парадонтозата се лекува, макар и трудно.
Прехапването може да се дължи на бруксизъм или на нещо друго. Поговорете за тези неща със зъболекаря си.
Зависи какво е. Може да е просто малко по-израстнала папила на езика, може да е папилом, може и да е нещо друго.
Консултирайте се със зъболекаря си.
Поради нервно напрежение имам навика да си хапя бузите от вътрешната страна от около година насам.
Не се хапя до кръв, но лигавицата става леко грапава. Понякога става афтоза.
Днес във вътрешността почти до мъдреците забелязах малко неболезнено, тъмно червено мехурче, вероятно пълно с кръв. Големината е колкото топлийка.
От другата страна на бузата имам леко светла бразда там, където зъбите се срещат в затворено положение. Преди няколко дни беше като прехапано там и имаше побеляване, колкото топлийка. Сега мъртвата тъкан е паднала, но отдолу се виждат две точици, колкото убождания от много тънка игла.
За колко време лигавицата се възстановява напълно и в кой момент трябва да обърна особено внимание?
Относно хапането на нервно напрежение - доколко е опасно?
Четох, че се нарича дермофагия, но не намирам реални данни доколко е опасно.
Благодаря предварително за отговора!
Точно коло е опасно хапенето на лигавицата не мога да кажа, но на вас ви е ясно, че е по-добре да не го правите. Кръвоизливите, които получавате и вроговяването на лигавицата са една част от проблемите, кото могат да възникнат.
По тези въпроси най-компетентни са в лицево-челюстната хирургия. Посетете такъв специалист.
Съществува такъв навик, някои хора си късат кожичките на устната или дъвчат вътрешната страна на лигавицата.
Ако го правите в будно състояние, би трябвало да можете да го контролирате и да се откажете от този вреден навик.
Ако е само травматично подуване от прехапването, за няколко дена трябва да се оправи. При условие, че не го прехапвате повторно, което не е много лесно.
от носенето на брекети се е наранила повърхността на предните ми резци и е станала леко вълнообразна при единия. Как може да се поправи това? Може ли с борче леко да се изпили и да стане равно?
Поздрави.
Може разбира се.
Хроничното травмиране на бузата и езика е един от факторите, които предизвикват предракови и ракови заболявания в устата, за това има много доказателства. Алкохолът и тютюнопушенето чувствително засилват този риск.
Ракът е заболяване с много причини, някои от които неясни. Идеята е да си спестим това, което можем.
Всяка язва в устата, която не зараства за около две седмици, трябва да се консултира с хирург.
Травматизирането на лигавицата при прехапване, обикновено не е съпроводено с афти. Те са с други причини и изглеждат различно.
Понякога, като усложнение на поставянето на упойка на долната челюст, може да се травмира езичния нерв (не съм наясно дали такава упойка се поставя и при операция на сливиците). Ако е такава ситуацията, ще имате загуба на чувствителността на половината език, ляво или дясно. Усещанията се въстановяват напълно, но понякога отнема много време, от порядъка на месеци.
Ако проблемът ви е само от прехапването, ще се оправите, когато мине травмата-след около 7дена. Внимавайте да не го прехапвате отново.
Ако успеете да избегнете допълнително травмиране, раничката ще зарастне от само себе си. Не са нужни препарати.
Според мен трябва да ви види лицевочелюстен хирург или онколог.
Ако е травматичен оток, трябва да мине няколко дена след травмата. Ако е запушване на слюнчена жлеза в устната, се оправят малко по-бавно, около седмица.
Най-често това е травма на слюнчена жлеза в устната ви -мукоцеле. Може да е и друго съединително-тъканно образувание. Вашият зъболекар ще прецени дали имате нужда от консултация с хирург или някакво друго лечение. Не го оставяйте без да се разбере какво е.
Да, зависи колко дълбоко е било прехапването или пък е хроничен проблем.
Аз не бих се наел да определя по-голямата част от патологията по лигавицата при преглед , камо ли по описание. За правилно поставяне на диагноза ви трябва не само зъболекар, а такъв, който да разбира от тази материя. Например хирург или специалист по заболявания на оралната лигавица.
Ако не ви помогнат съветите и препоръките, които съм написал и оплакванията ви продължат повече от 10 дена, посетете вашия зъболекар.
Ако прехапването вие е перманентно, може да се дължи на проблеми със захапката ви. Ако действително имате такива проблеми, при елиминирането им, нещата трябва да се подобрят.
Най-често се дължи на анатомични особености на езика или на проблеми със захапката/разположението на зъбите. Понякога проблемите са много малки, друг път значителни, според степента им се търси решение.
Зависи от степента на прехапване, най-вероятно не е проблем.
Може да се оправи от само себе си, може и да не се оправи.
Всяка рана, афта или подуване на лигавицата в устата, ако не оздравява за две седмици, трябва да се прегледа от някой , който разбира. Само това мога да кажа.
Обикновенно раните в устата зарастват бързо 7-10 дни. Всяко друго състояние е добре да се консултира с доктор.
От известно време имам проблем в устната кухина. Това са бели налепи по вътрешноста на бузата и езика. Всичко се появи след като си поставих мост от металокерамика и направих два зъба в който има метални щифтове. Аз имам алергия към никел. Дентален алергол ме е тествал.Преди години ми бе открита и гъбична инфекция. Сега ми взеха биопсия,която показа хроничен дерматит.Незнам честно казано какво значи това. От както ми направиха и два зъбо много често се прехапвам и езика и бузата. Може ли да ми кажете дали всички тези проблеми са алергична реакция към металокерамика и щифтовете, който имам?Благодаря
Новите коронки и мост на дъвкателните зъби могат да създават повече предпоставки за прехапване. Това обикновено е временен проблем, ако не, може да се опита с изпиляване да се коригира част от короните.
В съвремените метали за корони и щифтове никел не се използва, но все пак може да се направи тест, ако зъболекарят ви знае какви точно марериали имате в устата.
Гъбичната инфекция се доказва по рутинен път. А резултатът от биопсията е успокоителен. Но щом сте стигнали до там явно сте изминали дълъг път, в един коментар едва ли мога да ви кажа нещо повече.
Преди да се премахне разрастването, трябва да се определи какво е. Това ще го направи този който ще го отстрани. Специалистите са хирурзи или по заболявания на устната лигавица или някой друг с достатъчно опит по въпроса. Не правете опити да го отстранявате сама.
Има специалисти по заболявания на оралната лигавица (ЗОЛ), те са по-малко и по-трудно се откриват, но лицевочелюстните хирурзи също са напълно компетентни по тези въпроси.
ще се възстанови и болката ще отшуми?Благодаря ви предварително за отговора!
Ако ви дразни зъбът, който е останал без корона, това ще продължи, докато не направите нова коронка или не се пломбира зъба.
Лятото вадих мъдреци и както се очакваше имах и оток. Мина време и до сега все още бузата ми е подута, дори ми се изкривява лицето, от какво може да е? Като се има предвид, че са минали няколко месеца..
Аки ваденето е било доста трудно и травматично е възможно дълго време да имате оплаквания. Направете една консултация с доктора който ви е вадил зъбите, той/ тя може най-добре да оцени ситуацията.
Всеки разтвор за устна лигавица ще помогне. Но и нищо да не правите, раничките в устата зарастват бързо, за 3-5 дена.
Всяка рана или травма на езика или устните, която не зараства повече от две седмици трябва да се прегледа от хирург.
Мукоцеле може да е и с кръвоизлив, тогава изглежда точно така, както го описвате.
Днес забелязах при дъщеря ми на 7 години две кафяво-червени точки от вътрешната страна на бузите. Изглеждат като пълни със съсирена кръв. Едното е плоско, другото съвсем леко подуто, не я болят.
Казва, че не се е прехапвала. Какво е това?
Най-вероятно е следа от прехапване със съсирек вътре, което може да се случи и без човек да забележи. За една седмица ще се оправи, ако не, заведете детето на преглед при зъболекаря си.
Попаднах на Вашата страница и видях, че сте помогнали на много хора с ценни съвети.
Моят проблем: След поставянето на частична зъбна протеза (долу вляво), закрепяща се със скоби (мостче, завършващо на 4-5 зъб долу вдясно) , започнах да си прехапвам бузата долу вдясно по време на хранене.
Имате ли идея, как може да се реши този проблем?
Благодаря Ви предварително.
С уважение,
Красимир Станков
До колкото разбирам, прехапвате си бузата от другата страна, не където е новата ви протеза?
Основното, което трябва да правите е да се стараете да не прехапвате вече травмираното място на бузата, а това става най-лесно ако слагате храната така, че да избутва бузата и тя да е "пълна с храна", когато ядете. Ако проблемът е при протезата, може би нещо във формата на зъбите трябва да се подобри.
Нормално е травмираното място да изглежда така, едва ли има някакъв проблем.
Не, смятам, че не може това да е причината.
Ситуацията ви не е идеална, но не е и от най-сложните. Може би не разбрах съвсем ясно въпроса ви?
Вашият зъболекар веднага ще прецени дали е нещо обичайно, дали е вследствие на травмата или нещо друго, заведете го на преглед.
Имам час при ортодонт,ще ми помогнат ли твърди шини,защото със силиконови не се получи. Какво да правя? Благодаря Ви!
Явно прехапването ви е в по-тежка форма.
Едва ли мога да съм ви полезен повече от зъболекарите, които следят състоянието ви.
Ако се направят със защитни равнини, твърдите шини трябва да вършат работа, защото бузите няма да могат са влизат между зъбите. Ортодонтът знае как да го направи.
Успех!
имам следния въпрос: На долната устна имам хематом от доста време, които е голям колкото зърно на леща и е син на цвят.Какво да направя, как се лекува това, как се премахва и към какъв лекар да се обърна. Предварително Ви благодаря за отговора! Желая Ви здраве!
С тези неща се занимават оралните хирурзи или специалист по заболявания на оралната лигавица. Премахват ги оперативно или с лазер.
Ако се избегне хронична травма (прехапването), няма причина да се притеснявате.
Вашия зъболекар ще прцени далие необходима консултация с хирург или друг специалист.
Щом имате счупен зъб, задължително трябва да го оправите, още повече, ако ви наранява езика. А стискането е отделен проблем, поговорете за него със зъболекаря си.
Може проблемът да е от прехапването, но може и да е от нещо друго. Съжалявам, но не мога да ви бъда полезен.
Чак сега виждам въпросът ви, който сигурно вече не е актуален. Най-вероятно имате запушена слюнчена жлеза на устната. Казва се “мукоцеле” , може разбира се да е и друго нещо.